ANASAYFA
KÖYÜMÜZÜN TARIHÇESI
FOTOGRAFLAR
RADYO
MUSKAN TV
ViDEOLAR
MESAJ YAZ
MESAJLARI OKU
KÜLTÜR-SANAT
DOST SiTELER
YAZARLARIMIZ
SiiRLER
EYLENCE
BILIM VE TEKNOLOJI
MÜZIK VE KiLiPLER
TV- GAZETE-HABER
ZAZACA-TÜRKÇE SÖZLÜK
ARSiV - Blog
TELEFON NUMARALARI
Muskan Köyü           
                          
   RESIM,HEYKEL,KARA KALEM VE 
   KARIKATÜR CIZIMLER.
 
   Yapmis oldugum eserlerin bir cogu
   Burada.
                Ressam: Erdal Güldag     

 
                
                
DiYA  Görüntü 
                ZERFET: Malzemeler: Un, yağ, maya, şeker ve sarmısaklı yoğurt. Yapılışı: Un leğenlerde yoğrulduktan sonra açılarak yuvarlak bir şekil verilir, şekil verildikten sonra, altına büyük taş yerleştirilmiş ve üzerine daha önceden ateş yakılarak hamuru pişirecek derecede ısıtılmış locına konur.Bunun üstüne sac konur ve sacın üzerine korlasmis ates ile kapatilarak pişirilmeye bırakılır. Iyice piştikten sonra sacın altından çıkarılan bafkonun, üst kapağı açılır. Içi iyice eşilir ve ayranla sıvanır. Daha sonra içinden çıkarılan ekmek parçaları ufalanarak tekrar içine doldurularak kule bicimi verilir. Etrafına ayran, üzerine de kızartılmış tereyaği dökülür ve yemeye hazır hale gelir. Kimi zaman ayran yerine eritilmis bal akitilir. Zerfet elle (baş parmak, işaret parmağı ve orta parmakla) yenir.


SIR:  Zerfetle aynı malzemeleri içerir ve yapılması da aynıdır. Bafkonun hepsi büyük bir tepsiye doğranır. Zerfetteki gibi alt kısmı bırakılmaz,o da doğranır ve zerfet gibi yenir.

QARI: Koyu yesil bir pancar cesidi. Haslanir. Aci bir tadi var. Soganla birlikte kizartabilirsiniz.

SO: Yaylalarda su kenarinda elde edebilirsiniz. 2000-3000 metre yüksek yerlerde yetisir. Haslayin yogurtla karistirin, ayranda olabilir

RIBES: Daglarin doruklarinda yetisir ,cok eksidir. Taze yenilir. Soyup yiyebilirsiniz

KERENG e sirik: Taze yenilir. Yumurtayla kizartilarak ta yenir. Sakizi cok güzel olur. Hanimlarin istahina sunulur. Kerenge nebi, kerenge talik ta bu familyadan. Taze yenilir.

XILOK: Findik büyüklügünde, yuvarlak. Taze yenir.

KIFKARIK: Kimkor denen bir bitkinin köklerinde yetisir. Bembeyaz, cok büyür. Tadi bir baska. Yagda yumurtayla kizartildigi gibi, közlesmis atesin üzerinde  pisirerek yiyebilirsiniz.